• Blåt silketørklæde med møntmotiv og runer
    Blåt silketørklæde med møntmotiv og runer

Blåt silketørklæde med møntmotiv og runer

649,00 DKK
(EKSKL. FRAGT)

Smukt tørklæde i en rigtig god 100% silkekvalitet. Baggrundsdekorationen på tørklædet er sorte og lyseblå runer fra hele Skandinavien – både langkvist– og kortkvistruner.

Det store, runde, gyldne skib i hver ende af tørklædet stammer fra Hedebymønten. Den blev fundet på den svenske halvø Birka ca. 825 e.Kr. Mønten er meget typisk for perioden, og viser et vikingeskib med svungne stævne og skjolde fæstnet langs skibssiden. Nedenunder skibet er der afbildet en lille fisk til at illustrere det våde element. Den originale mønt er udstillet på Nationalmuseet i København.

Tørklædet fremstår i blå med tegninger i sort, lyseblå og gulgrøn.

Læs mere
Luk tekst
-
+
Indgravering tekst




Detaljer

Lager statusPå lager
Varenummer: 38167
Periode: Vikingetid
Materiale: Silke
Farver: Blå, lyseblå, sort, gulgrøn
Størrelse: ca. 56 cm x 168 cm

Levering


Fragt
Fri fragt i Danmark ved køb over 1.000 kr (Der leveres ikke fragtfrit til Grønland og Færøerne).

Ordrebehandling
Efter bestilling, modtager du en bekræftelse via mail. Ordren behandles senest 3 hverdage fra modtagelse.

Bestillingsvarer
Ved bestillingsvarer må der påregnes længere leveringstid (typisk 7-10 dage). Kontakt Shopservice på shopservice@natmus.dk eller 41206848, for en mere præcis leveringstid.

Se vores handelbetingelser her