• Vølve jakke i grøn med orangegule motiver - one size
    Vølve jakke i grøn med orangegule motiver - one size
  • Vølve jakke i grøn med orangegule motiver - one size

Vølve jakke i grøn med orangegule motiver - one size

3.399,00 DKK
(EKSKL. FRAGT)

Smuk strikjakke i flaskegrøn med orangegule motiver og orangebrun bisekant. Hovedmotivet er hentet fra et sølvvedhæng fundet ved Tissø, som menes at forestille Freja, vikingetidens kærligheds- og frugtbarhedsgudinde. Hun tolkes også som værende en af datidens vølver.

Derudover er der skrevet ordet 'Vølve' med runer. På krave og ærmekant ses et fletmønster inspireret af vikingetidens urnesstil fra 1100-tallet, som er opkaldt efter de meget kendte dekorationer på Norges ældste stavkirkeportal i byen Urnes.

Jakken er designet og produceret i Danmark og strikket i 100 % merinould i jaquardteknik, dvs. dobbeltstrik uden tråde på bagsiden ved flerfarvestrik. 

Den skal håndvaskes forsigtigt og lægges ud på frottéhåndklæde til tørring. 

OBS. Da jakken er en åben og løs one size jakke, som ikke sidder til, så er de vigtigste mål for dig, de mål som går fra håndledskant til håndledskant henover skulderne, samt længden fra skulder og til nederste kant på jakken.

Se mere under 'detaljer' og husk at strik er elastisk, så alt bliver angivet som cirka-mål.

Læs mere
Luk tekst
-
+
Indgravering tekst




Detaljer

Lager statusPå lager
Varenummer: 43698
Periode: Vikingetid
Materiale: 100% merionould
Mål (BxH) i cm: Ca. 140 cm. fra håndled til håndled over skuldrene. Fra skulder til jakkekant ca. 72 cm.
Størrelse: One size

Levering


Fragt
Fri fragt i Danmark ved køb over 1.000 kr (Der leveres ikke fragtfrit til Grønland og Færøerne).

Ordrebehandling
Efter bestilling, modtager du en bekræftelse via mail. Ordren behandles senest 5 hverdage fra modtagelse.

Bestillingsvarer
Ved bestillingsvarer må der påregnes længere leveringstid (typisk 7-10 dage). Kontakt Shopservice på shopservice@natmus.dk eller 41206851, for en mere præcis leveringstid.

Se vores handelbetingelser her