• Håndlavet pung i filtet uld med nordlys
    Håndlavet pung i filtet uld med nordlys

Håndlavet pung i filtet uld med nordlys

99,00 DKK
(EKSKL. FRAGT)

Rigtig fin pung med motiv af nordlyset over en bjergkæde på en mørkeblå himmel. Pungen er håndlavet i 100% filtet uld og kan lukkes med lynlås.

Nordlyset ses ved nord- og sydpolen. Nordlyset er et naturfænomen og opstår ca. 100 km fra jordens overflade. Det vi kan se fra jorden er den energi, der opstår når solens partikler kolliderer med jordens magnetfelt. I gamle dage forestillede folk i Arktis sig, at nordlyset var forfædrene, der dansede og spillede fodbold med et hvalros kranie hen over nattehimlen. 

Når du køber dette produkt, er du samtidig med til at støtte et Fair Trade projekt i Nepal. Her er det med til at skabe indtægt og en god tilværelse for de lokale kvinder og deres familier i et af verdens fattigste lande. Håndlavet af nepalesiske kvinder.

Filten er lavet af 100% uld, som kommer fra New Zealand og er af højeste kvalitet. Ulden er meget slidstærkt, og der bliver ikke anvendt nogle former for affaldsuld. Ulden bliver farvet med farver, som er 100% AZO-fri.

OBS. Vær opmærksom på at produktet er håndlavet - hvert produkt er derfor unikt. Pungen kan rengøres forsigtigt med en fugtet klud og tåler ikke direkte sollys. Ikke egnet til børn under 3 år, da produktet indeholder små dele. Må kun anvendes under opsyn af en voksen.

Læs mere
Luk tekst
-
+
Indgravering tekst




Detaljer

Lager statusPå lager
Varenummer: 37680
Materiale: 100% uld
Mål (BxH) i cm: 15,5 x 13
Periode: Nyere tid

Levering


Fragt
Fri fragt i Danmark ved køb over 1.000 kr (Der leveres ikke fragtfrit til Grønland og Færøerne).

Ordrebehandling
Efter bestilling, modtager du en bekræftelse via mail. Ordren behandles senest 5 hverdage fra modtagelse.

Bestillingsvarer
Ved bestillingsvarer må der påregnes længere leveringstid (typisk 7-10 dage). Kontakt Shopservice på shopservice@natmus.dk eller 41206851, for en mere præcis leveringstid.

Se vores handelbetingelser her